Dwójka zamilknie we środę

W cieniu ponurego cyrku, który wyprawia się wokół TVP i wokół ustawy medialnej, znika to, co jest naprawdę ważne. Czyli to, co jest NAPRAWDĘ misją publiczną i bez publicznego wsparcia zginie. Ci, co tę misję wypełniają w Polskim Radiu, nie wytrzymali i postanowili zaprotestować. Na wiadomość o poniższej akcji było embargo do poniedziałku – północ minęła, więc mogę już tu to ogłosić.

Solidarna, wspólna decyzja o formie protestu zapadła po piątkowym spotkaniu zespołu Dwójki z zarządem Polskiego Radia i ostatecznym stwierdzeniu, że sytuacja jest beznadziejna. Zarząd zgodził się na akcję i umył ręce. Ale przecież już nawet nie chodzi o to, że dziennikarze musieli zgodzić się na drastyczne obcięcie stawek czy kupowanie biletów PKP na delegacje za własne pieniądze (podczas gdy byli prezesi za nicnierobienie, co więcej, za doprowadzenie do obecnej sytuacji biorą sute odprawy). Chodzi o kompletny brak inicjatywy, brak chęci poprawy sytuacji. O jakąś totalną indolencję, ze wszystkich stron. Tak na pewno dalej być nie może. Jak mówią ludzie z Dwójki – doszliśmy do ściany.

Poniżej oświadczenie zespołu:

Kultura w zagrożeniu!

8 lipca radiowa Dwójka zamilknie na 24 godziny.

To protest przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania jej misji.

Pogarszająca się sytuacja finansowa Programu zmusiła nas do wyjątkowej formy protestu. To apel, który kierujemy do słuchaczy, naszych przyjaciół, do środowisk twórczych, kolegów dziennikarzy i tych, którzy decydują o losie publicznych mediów.

My – zespół Programu 2 Polskiego Radia, nie godzimy się na degradację najważniejszych elementów misji radia publicznego. Naszą działalność kulturalną i edukacyjną prowadziliśmy zawsze z pełnym zaangażowaniem i na najwyższym poziomie. Pogarszającą się sytuację finansową traktowaliśmy dotąd jako przejściowe kłopoty.

Dzisiejszy stan debaty o mediach publicznych odebrał nam nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości. Uwaga opinii publicznej jest kierowana niemal wyłącznie na problemy telewizji i na spory polityczne. Mamy wrażenie, że głos kultury jest w dyskusji lekceważony, a nasza działalność – pomijana i przemilczana.

Brak gwarancji stabilnego finansowania Polskiego Radia uderza przede wszystkim w Program 2, w całości utrzymywany ze środków publicznych. W tym roku nie stać nas już na organizację Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia, z anteny znika twórczość współczesna, zarówno literacka jak i muzyczna. Nie mamy pieniędzy na zaplanowane nagrania i koncerty, nie możemy wesprzeć prestiżowych festiwali, które dotąd współorganizowaliśmy. Nawet nasza zgoda na radykalne zmniejszenie honorariów dziennikarskich nie rozwiązała tej trudnej sytuacji. Przed nami jubileuszowy Rok Chopinowski. Tradycja Polskiego Radia od początku istnienia zobowiązuje nas do włączenia się w jego organizację. W obecnej sytuacji finansowej wydaje się to nierealne.

Program 2 Polskiego Radia nie nadaje reklam, naszej działalności nie sposób powierzyć mechanizmom rynku. W krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej istnieją sprawdzone metody utrzymywania działalności takich programów, jak nasz. Tym większy niepokój budzi w nas brak jednoznacznych deklaracji osób, które decydują o losie polskich mediów.

Nie godzimy się na marginalizowanie kultury. My – zespół Programu 2 – nie chcemy walczyć sami!

8 lipca Dwójka zamilknie, zwracając w ten sposób uwagę na kwestie pomijane w debacie publicznej.

Na antenie – przez całą dobę – podawany będzie jedynie następujący komunikat:

Szanowni Państwo,

to jest akcja protestacyjna Zespołu Programu 2.

Nasze istnienie jest zagrożone między innymi na skutek dramatycznie zmniejszających się wpływów z abonamentu.

Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną.

Tylko  zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz Program przed nadaniem w najbliższym czasie ostatniej audycji: Requiem dla Dwójki.

Nie skazujmy radia publicznego na milczenie.

 I jeszcze od redaktorów kilka słów przypomnienia o tym, czym jest Dwójka:

Program 2 Polskiego Radia to antena pod każdym względem wyjątkowa i niepowtarzalna: muzyka klasyczna, folk, jazz, literatura piękna, publicystyka kulturalna wypełniają program codziennie przez dwadzieścia cztery godziny. W polskim eterze nie ma stacji, którą można by pomylić z Programem 2.

Dwójka odpowiada na coraz powszechniejszą dziś tęsknotę za radiem przyjaznym, zwracającym się do każdego słuchacza z szacunkiem i dostrzegającym w nim partnera. Nie stara się prześcignąć tempa, w jakim toczy się współczesne życie. Przeciwnie, zachęca do refleksji i odkrywania na nowo fundamentalnych wartości humanistycznych.

Co Program 2 ma w swej ofercie? Poranne i popołudniowe magazyny, w których muzyka przeplata się z informacjami kulturalnymi. Obszerne dyskusje i audycje publicystyczne z udziałem słuchaczy. Powieści w odcinkach, zróżnicowaną pod względem stylistycznym muzykę, od koncertów jazzowych, przez folk i prezentacje kultury ludowej po klasykę, awangardę i współczesną alternatywę. Tradycją jest codzienny, wieczorny koncert, a w soboty – opera. Późne godziny wieczorne i nocne to czas na audycje o tematyce bardziej wyspecjalizowanej, dotyczącej zarówno muzyki, jak literatury, filozofii i sztuki.

Program współpracuje z narodowymi instytucjami kultury. Transmitujemy koncerty z najważniejszych festiwali muzycznych, między innymi: „Warszawska Jesień”, „Pieśń Naszych Korzeni”, „Wratislavia Cantans”, „Sacrum Profanum”, „Misteria Paschalia”, „Chopin i jego Europa”, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena oraz z Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Prezentujemy i komentujemy przebieg najważniejszych konkursów muzycznych. Popołudnia i wieczory wypełniają unikatowe nagrania koncertowe i transmisje z najważniejszych sal i teatrów operowych świata: Covent Garden i Royal Albert Hall, Metropolitan Opera, Carnegie Hall, Wiedeńskiej Opery i złotej sali Musikverein; relacjonujemy i recenzujemy życie muzyczne m.in. Paryża, Berlina, Mediolanu, Pragi. W Dwójce na własne uszy sprawdzamy brzmienie muzyki Mozarta w Salzburgu i Wagnera w Bayreuth. Jest to możliwe dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) i prowadzonej przez Grupę Muzyczną EBU wymianie koncertów. Słowo „wymiana” oznacza również organizowaną przez Dwójkę promocję naszych wykonawców i polskiej muzyki w świecie – na antenach radiofonii publicznych Europy (BBC Radio 3, France Musique, RAI, radiofonie niemieckie), Stanów Zjednoczonych (National Public Radio), Kanady, Izraela, Australii i Japonii.

Od 1997 r. Dwójka organizuje dwa doroczne festiwale. „Nowa Tradycja” to święto muzyki tradycyjnej i folkowej, połączone z konkursem dla młodych artystów. Festiwal Muzyczny Polskiego Radia, poświęcony muzyce klasycznej, stanowi forum, na którym znana i nieznana muzyka polska ukazywana jest w kontekście nurtów europejskich i światowych. Na estradzie naszego studia koncertowego występują wszystkie radiowe zespoły. Ich działalność nagraniowa i koncertowa finansowana jest przez Program 2 Polskiego Radia.

Jesteśmy mecenasem młodych wykonawców, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych konkursach. Organizujemy koncerty i multimedialne przedsięwzięcia artystyczne.

Dwójka wiele uwagi poświęca literaturze, nie tylko w kontekście historycznym. Prezentujemy literackie debiuty, nowości wydawnicze, organizujemy konkursy na słuchowisko. W radiowym teatrze usłyszeć można najwybitniejszych aktorów wszystkich pokoleń.

Program 2 Polskiego Radia jest jedyną w Polsce radiową filharmonią, teatrem wyobraźni i źródłem informacji kulturalnych. Jest instytucją kultury o najszerszym audytorium i największym zasięgu, równorzędnym i cenionym partnerem radiofonii publicznych na całym świecie.