Nowe projekty Dominika

Znany chyba wszystkim tutaj Dominik Połoński rozkręca w Łodzi wspaniałą sprawę. Pod egidą Stowarzyszenia Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana, które jest organizatorem odbywającego się co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Tansmana (a którego to konkursu Dominik był jak dotąd jedynym polskim zwycięzcą), odbędzie się w dniach 14-16 października I Spotkanie z Kreatywnością Artystyczną Dziecka. Tutaj więcej informacji na ten temat (strona imprezy jeszcze nie została uruchomiona, kiedy będzie, dam znać). Jeśli więc ktoś ma uzdolnione dziecko w wieku 6-10 lat i uważa, że mogłoby ono wziąć udział w takim przedsięwzięciu, warto się tam zgłosić, tj. w biurze Spotkania w hotelu Andels (Ogrodowa 17), 15 października do godz. 22. Organizatorzy zapewniają noclegi dla dziecka z opiekunem prawnym; podróż i wyżywienie na koszt własny. Wcześniej, do 7 października, trzeba będzie zgłosić uczestnictwo mailowo pod adres wskazany na stronie przedsięwzięcia, kiedy ona ruszy. Adres zaś strony będzie: www.kreatywnoscartystycznadziecka.pl

Zasada jest taka: to nie konkurs, każde dziecko dostaje nagrodę, jednak dzieci wybitnie kreatywne zostaną otoczone dodatkową opieką nad ich rozwojem artystycznym (przez dwa lata, do kolejnego Spotkania); szczęśliwie znaleźli się sponsorzy. Dominik pracuje nad tym pomysłem od dwóch lat, odkąd został poproszony przez założyciela i prezesa Stowarzyszenia, Andrzeja Wendlanda, żeby wymyślić coś wyjątkowego na te lata, kiedy Konkurs Indywidualności Muzycznych się nie odbywa. I wymyślił, ale w stosunku do tego, co znajdziemy pod powyższym linkiem, to i owo musiało się zmienić. Jako jeden z jurorów został tam wymieniony Martin Busch, który byłby do tego idealny – wśród wielu dziedzin, w których jest wybitnym specjalistą, jest też psychologia dziecięca: prowadził z żoną przez wiele lat rodzinny dom dziecka, a i w swojej praktyce terapeutycznej przyjmuje wiele dzieci. Niestety, choć towarzyszył Dominikowi moralnie w tym przedsięwzięciu od początku, jest tak zapracowany, że nie będzie mógł wziąć w nim czynnego udziału. Zastąpi go prof. Krzysztof Schmidt z Zakładu Pedagogiki Twórczości Uniwersytetu Łódzkiego. Jan Jakub Kolski też nie będzie mógł wejść w skład jury, ale i on popiera projekt. Do jury został jeszcze dokooptowany Wojciech Mann, który będzie spotkanie 18 października prowadził, oraz Marek Dyżewski, który wraz z prof. Schmidtem weźmie też udział w seminarium poświęconym kreatywności artystycznej dzieci (17 października, godz. 14, hotel Andels). Poprzedniego dnia w Filharmonii Łódzkiej z miejscową orkiestrą wystąpi zwycięzca zeszłorocznego Konkursu Indywidalności Muzycznych – klarnecista francuski Julien Hervé.

Sama jestem ciekawa, co to się tego 18 października w Muzeum Historii Miasta Łodzi wydarzy? Dzieciaki mogą wyrażać swoją kreatywność, jak chcą, może więc z tego zrobić się pewien galimatias. I czy Kubie Jakowiczowi nie będzie przeszkadzać, kiedy będą mu np. śpiewać i tańczyć pod nosem? To wielka zagadka. Zobaczymy.

I jeszcze jedno. Filharmonia Łódzka namówiła Dominika, żeby na nowej odsłonie jej strony prowadził blog. Na razie dopiero się rozkręca, trochę tam jeszcze jest bałaganu, ale może się rozwinie w coś fajnego.