Wokół tego, co nas boli

Niektórzy, jak Bramman, żałowali tutaj, że rzadko rozmawia się o tym, co wokół muzyki, a co nas razi, boli czy nam przeszkadza. Jutro będzie okazja do takiego pogadania. Wiem, że wielu z Was w tym czasie pracuje czy zgoła nie interesuje się tematem, czy też w ogóle nie może, ale ja tam będę i potem zdam sprawozdanie. A może to przeczyta ktoś, kto też zechce przyjść?

Jutro więc o 10:30 w siedzibie Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki na Elektoralnej odbędzie się spotkanie Otwartego Forum Muzyki Polskiej. Ta formacja zawiązała się w sierpniu 2010 r. i, tu cytuję organizatorów, „stanowi platformę spotkań, dyskusji i współdziałania organizacji mających osobowość prawną, kręgów nieformalnych jak i osób prywatnych. Obecnie w Forum jest ok. 60 uczestników, w tym instytucje o statusie narodowym, departamenty MKiDN, instytucje samorządowe i pozarządowe, reprezentacje nieformalne i uczestnicy indywidualni. Forum stanowi inicjatywę o charakterze obywatelskim. Jest ruchem maksymalnie niesformalizowanym. Posiada jedynie koordynatorów pracy w osobach kompozytora Macieja Zielińskiego i kontrabasisty jazzowego Piotra Rodowicza. Jednym ze sposobów wyrażania opinii wobec zjawisk zachodzących w kulturze muzycznej są komunikaty Forum. Forum ma za cel nazywanie rzeczywistości, wyrażanie opinii i szukanie możliwości współdziałania. Aby stać się uczestnikiem forum wystarczy przyjść na jedno z organizowanych spotkań i zgłosić swój adres internetowy. Można też dokonać zgłoszenia przez wyrażenie woli uczestnictwa w Forum na adres ofmp@wp.pl„.

Na jutrzejszym spotkaniu będzie omawiana w pierwszym rzędzie sytuacja w NIFC, ale także sytuacja Chóru Polskiego Radia; wśród zaproponowanych tematów są też m.in. finansowanie publicznych mediów, realizacja Paktu dla Kultury w sferze muzyki, działalność Instytutu Muzyki i Tańca, kultura w samorządach, relacje sektorów publicznego, samorządowego i pozarządowego w kulturze, pozarządowi menagerowie kultury, digitalizacja i udostępnienie zdigitalizowanych zbiorów. Ambitnie, ale na pewno nie zdąży się na jednym spotkaniu, zwłaszcza, że salę mamy do 13. No, ale będą kolejne spotkania i chyba ruszymy porządnie wreszcie z tym. Teraz będzie mowa przede wszystkim o NIFC – to jest najpilniejsze. Zaproszony został też oczywiście Kazimierz Monkiewicz, ale ponoć ma w tym czasie inne spotkanie. Z ministerstwa początkowo wybierał się ponoć dyr. Zenon Butkiewicz z Departamentu Instytucji Narodowych, ale ostatecznie stanęło na tym, że ministerstwo nikogo nie przyśle.

PS. Jak już jesteśmy przy p. Monkiewiczu, dostałam kolejny prezent: fotokopię protokołu Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Panasonic Polska z dn. 24 maja 2010 r., które dotyczyło wyłącznie „podjęcia uchwały w sprawie odwołania Pana Kazimierza Leszka Monkiewicza z funkcji Prezesa Zarządu oraz członka Zarządu”. Nieprawdą są więc słowa, które pan M. wypowiedział w tym wywiadzie: „Gdy przestała istnieć firma Panasonic Polska i całość interesów tej korporacji przejął jej niemiecki oddział, nie chciałem tam dłużej pracować”. Nie on nie chciał, lecz jego nie chcieli.