94 sekundy „nowego Mozarta”

Miałam o tym napisać zaraz po urodzinach Mozarta, ale dzień powszedni sprawił, że odechciało mi się czegokolwiek. W końcu jednak wracam do sprawy, bo mimo wszystko wypada o tym wspomnieć.

Otóż właśnie we środę, na 265. urodziny kompozytora, a zarazem inaugurację festiwalu Mozartwoche w Salzburgu (w tym roku online), zabrzmiał po raz pierwszy krótki utworek Mozarta, który wypłynął na światło dzienne ze dwa lata temu – kiedy pisałam tekst o odkryciach muzycznych, jeszcze o tym wydarzeniu nie wiedziałam. Otóż Fundacja Mozarteum w Salzburgu otrzymała ofertę kupna manuskryptu od rodziny jego właściciela, francusko-holenderskiego inżyniera, który z kolei pod koniec lat 20. kupił go w Paryżu. Eksperci potwierdzili autentyczność pisma. Ten 94-sekundowy „kawałek” został określony po prostu jako Allegro D-dur, nadano mu numer KV 626 b/16, datuje się go na 1773 r., kiedy 17-letni kompozytor przebywał we Włoszech. Jest to więc poniekąd juwenilium – i tak brzmi.

Zaszczyt dokonania prawykonania miał Seong Jin Cho, który niedawno wydał w Deutsche Grammophon płytę z utworami Mozarta; Allegro było oczywiście częścią recitalu. DG Stage życzyła sobie za obejrzenie tego 4,50 euro, ale jeśli ktoś jest ciekawy samego tego utworku, może go całkowicie gratis obejrzeć z paroma słowami komentarza na YouTube.

Te 94 sekund specjalnie wiele do naszej wiedzy o Mozarcie nie wnoszą, ale zawsze to jest fajne wydarzenie, kiedy pojawia się coś nowego autorstwa kogoś dobrze znanego. W komentarzu słyszymy, że jest to dziełko zamknięte, przeznaczone na fortepian. Osobiście nie jestem do końca pewna, czy to aby nie jest jednak szkic do fragmentu czegoś większego, i to bynajmniej nie na fortepian – sugeruje to moim zdaniem faktura w niektórych momentach. Tutaj symfonia z tego okresu. Stylistycznie trochę podobne. A jak wy myślicie?

PS. Dziś o 19. w Domówce z Dwójką oboistka barokowa Magda Karolak z Marcinem Świątkiewiczem, o 20. Sinfonia Iuventus pod batutą Moniki Wolińskiej z Agatą i Łukaszem Długoszami będzie grać Mykietyna, Elgara i de Fallę, a o 21. Hashtag Ensemble dokonuje prawykonania utworu Artura Zagajewskiego.