19. Konkurs Chopinowski: z 642 – 171
Tak rekordowa liczebnie grupa pianistów zgłosiła się do pierwszego odsiewu – 642 pianistów z 54 krajów. Pierwsze jury wybrało 171 z 28 krajów, czyli 11 ponad limitem. Eliminacje już za 50 dni.
Rządzą Chiny – z 210 osób wybrano aż 67. 24 pianistów przybędzie z Japonii, 23 z Korei Południowej. Polska może się schować – 9 osób przystępuje do eliminacji, 8 zostało dopuszczonych na podstawie wcześniejszych nagród. Pełna lista tutaj.
I tym razem szykuje się mnóstwo powrotów, w tym osób znanych. Wraca dwójka bohaterów filmu Jakuba Piątka Pianoforte: Włoszka Michelle Candotti i Chińczyk Hao Rao, a także zwycięzca Konkursu Chopinowskiego na Instrumenty Historyczne – Kanadyjczyk Eric Guo, czy też jedyna niefinalistka, której NIFC wydał niebieską (konkursową) płytę – Japonka Miyu Shindo. Wiele postaci i z Chin, i z Japonii, które ocenialiśmy tu pozytywnie, zobaczymy na eliminacjach po raz kolejny – w sumie aż 34. Sprawdziłam dokładnie, więc może wymienię (krajami), żebyście wy nie musieli szukać.
Chiny: Xuehong Chen, Xinjio Li, Xiaoxnan Li, Ziyu Liu, Xuanyi Mao, Hao Rao, Yutong Sun, Shunshun Tie, Liya Wang, Zitong Wang, Victoria Wong, Maiqi Wu, Lingfei (Stephan) Xie. Plus trzy osoby z Tajwanu: Kai-Min Chang, Wei-Ting Hsieh i Szu-Yu Su.
Japonia: Riko Imai, Seika Ishida, Asaki Iwai, Shushi Kyomasu, Arisa Onoda, Kotaro Shigemori, Miyu Shindo, Mana Shoji, Miki Yamagata.
Ponadto: Michelle Candotti (Włochy), Diana Cooper (Francja/Wielka Brytania), Eric Guo i Victoria Wong (Kanada), Jinhyung Park (Korea Południowa), Viet Trung Nguyen (Wietnamczyk z Polski), Julia Łozowska (Polska) i dwóch Rosjan występujących „pod neutralną flagą”: Vitaly Starikov (łamane przez Izrael) i Andrey Zenin.
Ale nie tylko wśród powracających są godni zainteresowania. Spotkamy młodszego brata Huyka Lee – Hyo (obaj sympatyczni Koreańczycy mieszkali przez pewien czas w Polsce, mówią też po polsku). Pewien mój mailowy korespondent, który pilnie śledzi światowe konkursy, a zwłaszcza pianistów z Dalekiego Wschodu, poleca z tych, który jeszcze tu nie poznaliśmy, m.in. Harmony Zhu, Nathaniela Zhanga, Athenę Deng, Jeonghwanga Kima, Yeo Yoonji, Ryana Wanga, Hyojin Shin. Zobaczymy, jak to będzie na eliminacjach, kto przejdzie dalej – no i kto jeszcze dołączy do ostatecznej konkursowej ekipy na podstawie uzyskanych wcześniej nagród.
Tutaj film o historii konkursu, którego stulecie przypada za dwa lata. A przy okazji: jest już także program Chopina i Jego Europy. Jak zwykle w roku konkursowym, polscy uczestnicy będą mieli możność zaprezentować się warszawskiej publiczności za darmo w wieczornych recitalach w Bazylice św. Krzyża.
Komentarze
W tym roku odbędą się również konkursy im. Królowej Elżbiety i Van Cliburna. Niektórzy z warszawskiej listy pojawią się też tam, z tego, co widzę, w tamtych dwóch konkursach wystartuje więcej pianistek i pianistów z Europy. Na liście brak Piotra Alexewicza (być może jest laureatem któregoś z konkursów?), który w marcu wystąpi w preselekcjach Van Cliburna. Miałam nadzieję, że znów zobaczymy Evę Gevorgyan…w Teksasie i Brukseli też jej zabraknie, sporo koncertuje, więc może po prostu nie ma potrzeby brania udziału?
Zaczyna się smutny czas…
https://nyti.ms/3QIdbp5
@EM
Pamiętam Jewe Geworgjan z Konkursu.
Pamiętam też jak odwoływano jej koncerty w Polsce z względu na napaść Rosji na Ukrainę. Myślę, że gdyby nawet wzięła udział w warszawskim konkursie i zagrała genialnie to ze względów politycznych, cóż, i tak by Konkursu nie wygrała. Takie mamy czasy, ale może przesadzam.
Jeszcze tylko ps do poprzedniego wpisu PK. Właśnie się dowiedziałem, że Natalia Babińska wyreżyseruje „Wesele Figara” ze studentami wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Sztuki w Szczecinie. Moze tym razem będzie bez projekcji i pstrokacizny na scenie.
@Robert2
Obawiam się, że tak. Co prawda ona ma podwójne obywatelstwo, ale raczej to by wiele nie zmieniło. W eliminacjach wystąpi za to jej przyjaciel (chłopak?), białoruski pianista Uladzislau Khandohi, też laureat wielu konkursów, więc zobaczymy jak będzie w jego przypadku.
@Gostek Przelotem
Może zamiast w Stanach, zaczną częściej koncertować w Polsce? Eh wiem, można pomarzyć…
Recital Alexandra Gadjieva z wczoraj z Wigmore Hall. Debussy, Bartok…polecam zanim zniknie
https://m.youtube.com/watch?v=EyIg8XTKsUc
Tetzlaff – świetny skrzypek i porządny człowiek.
A Gadjiev wreszcie w repertuarze, który mu pasuje.
Bardzo lubię Tetzlaffa. Grał dwa razy w Filharmonii Szczecińskiej za dobrych czasów tej instytucji za poprzedniej dyrekcji. Wtedy zresztą programowaniem w tej filharmonii zajmowała się osoba, które teraz jest zastępcą dyrektora Sinfonii Varsovii. Jego wykonanie Koncertu D dur „zjechał” miejscowy profesor z Akademii Sztuki, który przesłał recenzję do Ruchu Muzycznego. Że tempa dziwaczne, że raz szybko, raz wolno. Nie wiedziałem o co chodzi człowiekowi, bo to było jedno z ciekawszych wykonań tego koncertu jakie słyszałem, choć orkiestra nie była na poziomie solisty.
edit: chodziło o koncert Brahmsa
Przypomniało mi się, że ojciec Tetzlaffa pochodzi ze Szczecina. Artysta zresztą o tym powiedział ze sceny i że jest wzruszony, że występuje w mieście z którego pochodzi jego rodzina.
No to za dwa tygodnie trzymamy kciuki za Alexewicza 🙂
Rzeczywiście wielu uczestników występuje na jednym z tych konkursów. Rekordzista – Yutong Sun. Na wszystkich trzech listach jest. Odważny chłopak.
Posłuchałam tego Gadjieva, fajny ten recital. Najlepszy Bartók, to zdecydowana kulminacja. Ciekawe zestawienie z późniejszym Schumannem. Rachmaninow też niezły. Debussy ładny, ale za dużo sąsiadów w Feux d’artifice.
Tak, Bartók super. Nie znałam zbyt dobrze suity Out of Doors, ale w jego wykonaniu wywarła na mnie spore wrażenie. Ciekawy, przemyślany program i zgadzam się, że dwudziesty wiek to dobry kierunek repertuarowy. Fajnie byłoby to usłyszeć w Warszawie!
Co do konkursów w tym roku, niektórzy są maksymalistami, ale być może to też strategia radzenia sobie z presją. Jeśli w jednym konkursie coś nie wyjdzie, nadal jest szansa, że gdzie indziej szczęście się uśmiechnie.
Niewiele mówią mi te nazwiska.
Można się pokusić o wytypowanie jakichś faworytów Konkursu?
Trudno będzie, póki nie będziemy wiedzieć, kto się dostanie na listę spoza eliminacji.
Dzień dobry,
Ja już mam trójkę faworytów w subiektywnym rankingu. Wliczam w to nazwiska laureatów konkursów, którzy na dzień dzisiejszy są zwolnieni z udziału w eliminacjach.
Moje typy to: Diana Cooper, Julia Łozowska i Nathalia Milstein. Wymieniłem nazwiska w kolejności alfabetycznej.
No i fenomenalny Giorgi Gigashvili o którym zapomniałem, choć wątpię, żeby chciał wziąć udział akurat w tym konkursie.
Każdy taki ranking jest subiektywny 🙂
A co Państwo myślicie o Polskich uczestnikach
Dzień dobry, Zależy, o kogo Pan/Pani pyta. Z Polskiej ekipy największe nadzieje wiążę z Julią Łozowską. Podczas przesłuchań ostatniego Konkursu OGólnopolskiego bardzo korzystnie wypadli także Antoni Kłeczek i Yehuda Prokopowicz. Posłuchałbym Ich z wielką przyjemnością w dalszych etapach.