Labirynt i Pianopolis

Coraz większymi krokami zbliża się szalony weekend 11-13 czerwca, kiedy to w Teatrze Wielkim odbędzie się pierwsza polska edycja La Folle Journée, której na ten rok wymyślono tu nazwę Chopin Open. Sale zostaną przemianowane: Moniuszko zmieni się na te dni w Juliana Fontanę, a poza tym będzie Sala Delacroix, Sala George Sand, Sala Pleyela, Sala Nohant. Przed wejściem stanie wielki namiot zwany Pianopolis, czyli miasto fortepianów.

Tutaj rzucono już nazwiskami artystów, a tu – informacjami, gdzie będzie można kupić bilety już w pierwszych dniach maja. Z nazwisk cieszy szczególnie obecność naszego ulubieńca MM, Alexandra Melnikova, Pierre’a Hantaï (to znaczy, że rano będzie Bach!), Aleny Baevej (która dała tak wspaniały występ w Nantes), no i paru śpiewaczek. Pianiści w większości ze „stajni” René Martina plus polscy kandydaci na jesienny Konkurs Chopinowski, a odjazd zapewnią Motion Trio, Zespół Polski czy Glass Duo.

Ale ja tu chciałam powiedzieć o programie edukacyjnym, który jest nieodłączną częścią każdej edycji La Folle Journée. W Nantes i okolicach na kilka miesięcy przed festiwalem są różne akcje, odczyty i spektakle nie tylko w szkołach, ale i w najrozmaitszych miejscach, w tym roku nawet z więzieniem włącznie. Tu na razie postawiono na dzieci. Programem zajęła się Viola Łabanow, współzałożycielka Fundacji Muzyka Jest Dla Wszystkich. W końcu marca odbyły się warsztaty dla nauczycieli, potem wrzucono na stronę to, a od maja rusza Akcja Labirynt w nowej siedzibie Sinfonii Varsovii na Grochowskiej 272. Planowane są cztery majówki na Grochowskiej, we wszystkie majowe soboty. Wszystko ma być zwieńczone wielkim happeningiem w namiocie Pianopolis podczas właściwych, czerwcowych Szalonych Dni. Tutaj jest cały harmonogram działań z dziećmi.

Cieszę się z tych działań i uważam, że słusznie myśli się już o następnych pokoleniach słuchaczy, żeby one w ogóle były. Ale z czasem warto by pomyśleć i o pokoleniach ich rodziców, które być może też chciałyby zbliżyć się do muzyki albo dowiedzieć się czegoś więcej.