Uwaga – pilna wiadomość!

Zwłaszcza dla fanów Naszej Wspaniałej Marthy – tegorocznej jubilatki.

Jak już niektórym z Was wiadomo, na rozpoczętym niedawno festiwalu Progetto Martha Argerich w Lugano odbędzie się m.in. taki koncert. (Tak piszą o utworze na stronie festiwalowej.) Obecność Zarębskiego w Roku Lisztowskim jest nader uzasadniona, ponieważ był on uczniem, przyjacielem i protegowanym Liszta – całkowicie słusznie. Kto wie, w którą stronę poszedłby ten wielki talent, gdyby nie zmarł w wieku zaledwie 31 lat.

Kwintet to najwybitniejsze jego dzieło i najbardziej znane, dedykowane przy tym właśnie Lisztowi. Ma niesamowity nastrój i wybiega w przyszłość. Np. tajemniczy początek II części – zapowiadający może więcej niż to, co wydarza się potem, ale już on sam przejmuje dreszczem. A demoniczne Scherzo – już sobie wyobrażam, jaki to będzie dynamit z udziałem Marthy!

Co prawda z Marthą nigdy nic nie wiadomo, ale z dobrego źródła mam potwierdzenie, że raczej zagra. I co więcej, z tegoż źródła mam jeszcze jedną zapowiedź, za którą od dziś trzymajmy kciuki!

Tak – już się pewnie domyślacie – Martha zgodziła się powtórzyć to wykonanie na festiwalu Chopin i jego Europa! Byłby to specjalny nadzwyczajny koncert, którego termin jest już znany: 17 sierpnia, godz. 23. Mam nadzieję, że dojdzie do skutku, że będą na to pieniądze i że nikt nie będzie bruździł. Jest szansa na Wielkie Wydarzenie.