They are the champions

W tym roku, z tą pulą nominowanych do muzycznego Paszportu „Polityki”, właściwie byłabym zadowolona z każdego wyboru. Ale tylko Kwadrofonik był w stanie w takim stylu wystąpić po otrzymaniu nagrody.

Oczywiście przede wszystkim dlatego, że jest zespołem. Ale także dlatego, że tworzenie efektownych aranżacji jest dla niego chlebem powszednim. Przypomnę (i poinformuję tych, co nie widzieli paszportowej gali), że Kwadrofonicy dziękowali (głosem Emilii Sitarz, szeleszczącej jednocześnie rytmicznie kawałkami szarego papieru) na melodię We Are The Champions, z udziałem jeszcze clavesów, czyli kawałków drewna (Magdalena Kordylasińska), marakasów (Miłosz Pękala) oraz keyboardu-zabawki, w której dźwięk „napędza się” dmuchaniem w rurkę (Bartłomiej Wąsik). W ten sposób udowodnili, za co otrzymali nagrodę: za wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru. Ta ostatnia cecha ich zresztą wyróżnia ich szczególnie w tym kontekście.

Konkurowali z nimi bowiem dwaj artyści, o których się myśli raczej jako o osobach poważnych: obaj mimo młodego wieku – po trzydzieści parę lat – osiągnęli naprawdę imponujące wyniki, aż trudno sobie wyobrazić, jak mogli z tym wszystkim zdążyć w tak niedługim okresie czasu. Łączy ich jeszcze jedno: to ludzie, którzy urodzili się nie w stolicy ani w większym mieście, lecz w Skarżysku-Kamiennej (Łukasz Długosz) i w Koninie (Dariusz Przybylski). O tym, jak daleko zaszli, zadecydował więc przede wszystkim ich talent i ambicje. No i zapewne trochę szczęścia.

Łukasz Długosz jako wspaniały flecista pokazuje się – często także wraz z żoną Agatą – na wielu estradach i światowych, i krajowych. Rzadziej na polskich scenach można spotkać Dariusza Przybylskiego, który jest zarówno kompozytorem, jak organistą – ale jego muzyka coraz częściej wchodzi do filharmonicznych programów. Jak choćby utwór dla Dominika Połońskiego. A Dominik, który wczoraj wręczał ze mną nagrodę, powiedział pięknie: że wszyscy tegoroczni nominowani są związani z muzyką współczesną (która jest i jego pasją) i że właśnie ta dziedzina wyraża najpełniej nasz świat.

Cała gala do obejrzenia tutaj.