Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Co w duszy gra - Blog muzyczny Doroty Szwarcman Co w duszy gra - Blog muzyczny Doroty Szwarcman Co w duszy gra - Blog muzyczny Doroty Szwarcman

23.03.2017
czwartek

Postprawdy p. Węgorzewskiej

23 marca 2017, czwartek,

Wrócę jeszcze do wtorkowego występu p. dr p.o. dyr. – tym razem będzie o strasznej i aferalnej (podobno) przeszłości Warszawskiej Opery Kameralnej za poprzedniej dyrekcji, który to temat pojawił się również w wypowiedziach telewizyjnych.

Gdyby chcieć wszystkie poruszone sprawy prostować, można byłoby doktorat napisać, więc zajmę się paroma pierwszymi z brzegu z tych, które znalazły się w swoistym „akcie oskarżenia” poprzedniej dyrekcji, który otrzymali dziennikarze we wtorek i który p. p.o. szerzej rozwinęła w ustnym wystąpieniu.

POSTPRAWDA 1. „W trakcie kontroli ustalono, że Jerzy Lach wykorzystał tekst Thomasa Berharda [pisownia oryginału – DS] Immanuel Kant w przekładzie na język polski Pana Jacka Burasa z naruszeniem praw autorskich. Dodatkowo prapremiera została wykonana w pomieszczeniach nie mających odbiorów technicznych, gdzie ok. 300 osób zostało w 2015 r. w grudniu narażonych na uszczerbek na zdrowiu”.

PRAWDA: p. Jerzy Lach zaadaptował dramat na libretto operowe za całkowitą zgodą zarówno spadkobiercy Bernharda, Petera Fabjana, jak i tłumacza Jacka Burasa (który sam poczynił też poprawki w tekście na prośbę p. Lacha); obecnie ma on prawa do libretta i wyreżyseruje właściwą premierę nowej opery Leszka Możdżera, która ma się odbyć 25 listopada w Operze Wrocławskiej na inaugurację Festiwalu Oper Współczesnych. Premiera była początkowo planowana w WOK na 2016 r., jednak okazało się, że utwór należy wykonać jeszcze w 2015 r., by móc rozliczyć się z programem Instytutu Muzyki i Tańca „Zamówienia kompozytorskie”. Odbył się więc pojedynczy spektakl w Basenie Artystycznym 22.12.2015 r., który był w istocie zamkniętą próbą generalną z zaproszoną publicznością. Nie były to wówczas „pomieszczenia nie mające odbiorów technicznych”, ponieważ były one jeszcze PRZED remontem, a miejsce funkcjonowało jako klub.

POSTPRAWDA 2. Sprawa Basenu Artystycznego, jego wynajmu i remontu. „Zarząd Województwa będąc wprowadzony w błąd przez Jerzego Lacha wyraził zgodę na przedmiotowe działania – 29.09.2015 r. i zabezpieczenie 500 000 z budżetu Województwa. Zarząd w dniu 5.11.2015 r. wyraził zgodę na zaciągnięcie przez Operę pożyczki 1 500 000 zł z programu „Jessica”. 21.10.2015 r. zawarta zostaje umowa najmu powierzchni Basenu. (…) Obecnie aby zakończyć inwestycję niezbędne będą dodatkowe środki finansowe ok. 4,5 mln zł” [również pisownia oryginału].

PRAWDA: Pożyczka z Inicjatywy Jessica wynosiła nie półtora miliona zł, lecz dokładnie o połowę mniej – taką sumę przyznał BGK (choć we wspomnianej zgodzie Zarządu Województwa w istocie umieszczona została kwota 1,5 mln). Wystarczyłoby, gdyby p. p.o. sprawdziła, jakie raty WOK w rzeczywistości płaci (ok. 6 tys. zł miesięcznie przez 10 lat, nijak z tego nie wynika półtora miliona – nawiasem mówiąc, po to właśnie potrzebne było wynajęcie na 10 lat). Do tego wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego wynosił 500 tys. zł. W tej sumie koszt remontu miał się zamknąć. Podawane powyżej „dodatkowe środki finansowe” są skutkiem dodatkowych „gospodarnych” pomysłów p. Węgorzewskiej na przerobienie sceny: oświetlenie ledowe (jak w Teatrze Muzycznym Roma), zmiana kurtyny i in. Odbywa się to zapewne za wiedzą i zgodą Urzędu Marszałkowskiego, podobnie jak odbywały się wszystkie działania dyr. Jerzego Lacha.

POSTPRAWDA 3. „Pan Jerzy Lach bezprawnie nie odprowadził należnych pracownikom kwot na ZFŚS [chodzi o świadczenia socjalne – DS] w wysokości ok. 350 tys. zł. (…) Zadłużył WOK na kwotę ok. 3 mln zł. Nie wypłacił artystom środków finansowych za Festiwal Mozartowski w 2016 r. w lipcu, dopiero dokonała tego obecna dyrektor Pani Alicja Węgorzewska”.

PRAWDA: Pieniądze z dotacji nie przychodzą w całości, lecz transzami i każda instytucja kulturalna zna mechanizm przesuwania płatności do czasu otrzymania kolejnej transzy. Przesunięcie odprowadzenia ZFŚS odbyło się w porozumieniu ze związkami zawodowymi i za ich zgodą. Warto podkreślić, że Warszawska Opera Kameralna była duszona systematycznym zmniejszaniem dotacji. Jeszcze w 2011 r. dotacja wynosiła prawie 19 mln, a w 2015 r. – prawie 18 mln. W 2016 r. nie dość, że kurek został przykręcony do 16 mln zł, to jeszcze urząd zablokował od razu 1,5 mln zł na Festiwal Mozartowski, w związku z czym było mniej pieniędzy do obrotu. Co więcej, wszystkie instytucje kulturalne podlegające pod urząd otrzymały w połowie roku po 2,3 mln dodatkowej dotacji – Warszawska Opera Kameralna była jedyną, która nie otrzymała nic! Nastąpiło więc zjawisko, które już wcześniej opisywaliśmy – zadłużenie wynikające z redukcji dotacji. Podawana przez p. p.o. kwota zadłużenia WOK na 3 mln zł uwzględnia zapewne owo nieprawdziwe 1,5 mln zł kredytu. Zachodzi też podejrzenie, że p. p.o. myli zadłużenia ze zobowiązaniami.

Na wszystko, o czym piszę, są papiery. Można by jeszcze tak długo.

Kategorie:

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. Za przeproszeniem. Jak ktoś w towarzystwie puścił bąka, to się mówi, że puścił bąka (albo nic się nie mówi) a nie się mówi, że wykonał postsymfonię na postorkiestrę dętą.

  Mierzi mnie ta nowomowa i wymyślanie nowych słów na pojęcia, które ludzkość ma w codziennym języku od tysięcy lat.

 2. O ironii Pan nie słyszał? 😉

 3. Blisko, coraz bliżej… Należałoby bliżej przyjrzeć się finansom sejmiku, a w szczególności finansowaniu instytucji kultury. Przecież to są pieniądze podatników, a nie Struzika i jego hałastry. Jakiś cel musi w tym być, że tak bardzo zależy im na „zreformowaniu” WOK, które w istocie polegać będzie na drastycznej redukcji etatów. Sejmik dzięki temu zaoszczędzi sobie kilkanaście milionów. Tylko pytanie: gdzie te pieniądze pójdą? Kampania wyborcza PSL i PO? Wesprą tymi pieniędzmi inne instytucje, które padły przed nimi na kolana?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Pobutka 24 III. https://www.youtube.com/watch?v=baFvDOJRAo4
  PS jesli komus nie odpowiadaja “postprawdy”, mozna zaprezentowac “alternative facts”, czyli inne prawdy 😉

 6. A ja myślę, że idealny jest trójpodział zaproponowany przez ks. Tischnera.

 7. Gostku, słusznie, tylko żeby użyć tego określenia, które pasuje, musiałabym się wyrazić… 😉
  Pozdrawiam z Katowic, gdzie przyjechałam właśnie na Festiwal Prawykonań w NOSPR – na weekend trochę się oderwę od tego przykrego tematu. Dziś miało być spotkanie dyrekcji WOK ze związkami zawodowymi, ale zostało przełożone na wtorek. A w poniedziałek o 11. w ZASP konferencja tychże związków, może zdążę prosto z pociągu.

css.php