Requiem na koniec sezonu
Jeszcze sobotnie powtórzenie koncertu, wtorkowa Scena Muzyki Polskiej, koncerty dyplomantów UMFC – i koniec sezonu w FN. A na stronie wisi już program koncertów abonamentowych 2023/24.
Sezon kończy się godnie i jeśli ktoś przyjdzie jutro do FN, to się nie zawiedzie. Na przystawkę uduchowione Adagio z Kwintetu smyczkowego F-dur Brucknera w opracowaniu na orkiestrę smyczkową Stanisława Skrowaczewskiego (200. urodziny Brucknera będziemy obchodzić w przyszłym roku, 100. urodziny Skrowaczewskiego obchodzimy w tym), na danie główne – Ein deutsches Requiem Brahmsa. Niektórzy narzekali, że sezon smutno się kończy, ale ogólnie nie jest wesoło (ja zresztą akurat byłam w odpowiednim nastroju po odejściu paru znajomych osób…), ale to wspaniałe dzieło przecież trochę podnosi na duchu. Zwłaszcza jeśli jest dobrze wykonane, a tym razem tak było. Dyrektor Borejko prowadził całość ze skupieniem i opanowaniem, chór jak zawsze był świetnie przygotowany przez Bartosza Michałowskiego, a oboje soliści byli bardzo udani: Siobhan Stagg o jasnym, anielskim sopranie i Markus Butter – bas-baryton o szlachetnej barwie.
Teraz patrzę na nowy sezon… widać, że posłuchano narzekań niektórych osób na brak popularnego repertuaru, ale na szczęście nie posłuchano totalnie, więc jeszcze będę miała na co się udać. Jedno, co uderza: brak recitali, z wyjątkiem dwóch pianistycznych: tradycyjnego Sokołowa oraz – w końcu – Volodosa. Plus jeszcze w ramach Sceny Muzyki Polskiej – Tomasz Ritter i Jakub Kuszlik. Z orkiestrą pojawią się Avdeeva (w Paderewskim), Ohlsson (w Beethovenie), Kate Liu (w Mozarcie!), Martin Garcia Garcia (w de Falli – świetnie). Trzeba wziąć też pod uwagę, że ten rok jest nietypowy: w październiku będzie dziura, ponieważ odbywa się konkurs na instrumentach historycznych. Temat muzyki dawnej tradycyjnie załatwia edukacyjny cykl Po Prostu Filharmonia – cieszę się z powrotu do współpracy z Cezarym Zychem, dzięki której pojawią się w Warszawie artyści, którzy tego lata wystąpią na Muzyce w Raju.
Komentarze
Szanowna Pani Redaktor! Tak dla porównania: NOSPR wyjątkowo wcześnie ogłosił program koncertów abonamentowych. Atrakcje? Umiarkowanego kalibru. Garrick Ohlsson, Angela Hewitt i Gabriela Montero (we własnym utworze). No cóż, na Kate Liu trzeba się wybrać do Warszawy, gdzie gościć będzie 26 i 27 stycznia. Atrakcje pozapianistyczne? Marin Alsop i Antoni Wit z V symfonią Mahlera. I to byłoby na tyle. Oczywiście możemy liczyć jeszcze na koncerty gościnne, których program dopiero zostanie ogłoszony. Tak dla porównania w Narodowym Forum Muzyki wystąpi Bruce Liu (z orkiestrą i recitalem, 25 i 26 stycznia), Mischa Maisky, Christian Zacharias. I jeszcze małe porównanie z Elbphilharmonie, gdzie sezon trwa także w sierpniu. W sezonie 2023/24 wystąpią: Ricardo Chailly z Orchestra Del Teatro Alla Scala, Andris Nelsons z Boston Symphony Orchestra, Teodor Currentzis z SWR Symphonieorchester, Sol Gabetta z Orchestre Philharmonique de Radio France, Daniil Trifonov i Yannick Nezet-Seguin z Philadelfia Orchestra, Helene Grimaud z London Philharmonic Orchestra, Igor Levit i Christian Thielemann z Wiener Philharmoniker, Beatrice Rana i Adam Fischer z Academy of St Martin in the Fields, Yuya Wang z Mahler Chamber Orchestra, Emanuel Ax z Royal Concertgebouw Orchestra, Jakub Hrusa z Bamberger Symphoniker, Esa-Pekka Salonen z Philharmonia Orchestra, Truls Mork i Klaus Makela z Oslo Philharmonic, Andras Schiff z Capella Andrea Barca, Lisa Batiashvili i Kirill Petrenko z Berliner Philharmoniker, Leonidas Kavakos i Andris Nelsons z Gewandhausorchester, Seong Jin Cho z National Symphony Orchestra Washington, Lang Lang i Christian Thielemann z Staatskapelle Dresden, Misha Maisky i Han-Na Chang z Symphoniker Hamburg, Maria Duenas i Kazuki Yamada z City of Birmingham Symphony Orchestra, Maria Joao Pires i Daniel Haarding ze Swedish Radio Symphony Orchestra, Khatia Buniatishvili z Taivan Philharmonic, Daniel Harding z Munchner Philharmoniker, London Symphony Orchestra, Lang Lang i Christian Thielemann z Sachsische Staatskapelle, Lorenzo Viotti z Wiener Philharmoniker, Martha Argerich, Piotr Anderszewski, Anne Sophie Mutter, Vikingur Olafson, Jewgennij Kissin, Yulianna Avdeeva, Bruce Liu, Arcadi Volodos, Lukas Geniusas, Grigory Sokolov. Czy kogoś brakuje? Chciałbym się wybrać na Lang Langa, przy okazji zobaczyłbym imponujący budynek Elbphilharmonie. Podrawiam z Katowic,
Dzień dobry! Właśnie przeczytałem w GW, że nową szefową artystyczną NOSPR zostanie Marin Alsop. Czy po kierownictwem pierwowzoru filmowej Tar NOSPR nabierze wreszcie wiatru w żagle? Pozdrawiam z Katowic