Viva la musica

Tytuł oczywiście od znanego wszystkim chórzystom (prawda, Beato?) kanonu Michaela Praetoriusa – niestety nie znalazłam lepszego wykonania od tego dziwadła, jeszcze był jakiś dziecięcy chórek, ale kiepski. Pewnie, że jest jeszcze wiele utworów o tym tytule, stowarzyszeń i festiwali. W każdym razie dziś mamy Międzynarodowy Dzień Muzyki, który dla nas praktycznie trwa cały rok, ale zawsze miło poświętować, prawda?

To jeszcze przypomniawszy dla porządku, jak to przy takich okazjach bywa, parę evergreenów – pieśń Purcella oraz Schuberta, na szarą godzinę, których będzie teraz więcej, tym razem dla odmiany w takim wykonaniu – przedstawię teraz warszawski pomysł na Międzynarodowy Dzień Muzyki, jaki mi nadesłano. Może ktoś będzie dziś przechodził koło Placu Konstytucji i będzie miał ochotę się dołączyć? Niestety chyba nie będę miała kiedy tam pójść i zobaczyć, czy i co tam się dzieje (jutro wyjeżdżam na parę dni i mam trochę roboty i przygotowań przed), ale jeśli mi się uda, może cyknę jakieś zdjęcie…

Zagraj z muzyką miasta!

 

Dziś na Placu Konstytucji w Warszawie stanie gigantyczna perkusja.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki każdy z przechodniów będzie mógł na niej zagrać w rytm muzyki miasta.

 

Happening jest kolejną inicjatywą warszawskiego plastyka Andrzeja S. Grabowskiego, znanego z ulicznej akcji malowania obrazów zatytułowanej „Malować każdy może”. Tym razem artysta chce udowodnić mieszkańcom stolicy, że każdy może także zagrać. By wziąć udział w zabawie nie trzeba specjalnych umiejętności, ani muzycznego talentu. Wystarczy odrobina odwagi, by na chwilę się zatrzymać i uwolnić fantazję.

– Plac Konstytucji to jedno z najbardziej hałaśliwych miejsc w Warszawie. Dziś chcemy pokazać, że z tego hałasu można stworzyć coś wielkiego – tłumaczy Andrzej S. Grabowski. – Chcemy, by każdy wsłuchał się w rytm stolicy i spróbował oddać jej melodię – dodaje i zachęca do udziału w zabawie.

Ten uliczny happening to nie tylko wydarzenie muzyczne. Happening uliczny jest pretekstem do nakręcenia dokumentu autorstwa Tomasza Pyraka, młodego, debiutującego reżysera. Film przedstawiający przebieg ulicznego happeningu zostanie zaprezentowany na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Krakowie w 2010 roku. Organizatorzy liczą, że dzięki tej nietypowej inicjatywie obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki, świętowane zazwyczaj w wąskim gronie sympatyków, wyjdą na warszawskie ulice.

Zagrać z muzyką miasta będzie można na Placu Konstytucji 4 przed Galerią Info Qultura. Happening potrwa od 12.00 do 19.15.