31 sie Piorunujący finał ChiJE Co ma Prokofiew do Chopina? Wydawałoby się, że niewiele. Jednak akurat II Koncert fortepianowy ma w sobie, wbrew pozorom, niemałą dozę romantyzmu.
30 sie Mozart, Chopin i przyjaciele Mozart i jego młodszy przyjaciel (i uczeń) Hummel, Chopin i jego starszy przyjaciel Józef Nowakowski – tak w skrócie można streścić poniedziałkowe koncerty.
29 sie Zupełnie inna Pasja Mateuszowa Johann Valentin Meder w latach 1687-1699 był kantorem Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Może i tutaj rozbrzmiewała jego Pasja wg św. Mateusza, którą właśnie na Festiwalu Goldbergowskim wykonała Die Kölner Akademie.
27 sie Przeboje z tabulatury Gdzieś tam w Warszawie rozbrzmiewają fortepiany, a ja dziś sobie odpoczywałam w Gdańsku przy lutni. I śpiewie.
27 sie Muzykowanie najwyższej próby Wspaniałą mamy na tegorocznym ChiJE kameralistykę. A kwartety – co jeden, to lepszy. Apollon Musagète Quartett to już same szczyty.
26 sie Porównania, ciekawostki Zanim o tym, co w tytule, trzeba od razu powiedzieć: oba czwartkowe koncerty były w pełni satysfakcjonujące.
25 sie Romantyczny koncert Tak można w skrócie określić środowy wieczór Sinfonii Varsovii z solistami i pod Grzegorzem Nowakiem, choć to trochę nadużycie, bo w przypadku Feliksa Nowowiejskiego jest to bardziej skomplikowane.
24 sie Dęty Rossini, dęty Osokins Oczywiście w każdym z dwóch powyższych sformułowań słowa „dęty” używam w innym znaczeniu.
22 sie Zabawa przy pianoforte W każdej epoce istniała muzyka rozrywkowa. Ta, którą dziś wykonano w FN, też w większości nią była i dlatego można było z nią zrobić to, co zrobiono.
21 sie Dwie kreacje Dwa koncerty w upalną sobotę – i oba na bardzo wysokim poziomie. Wieczorem była pełna sala, po południu mniej, a kto nie był, niech żałuje.