Nowy brexitowy obywatel polski

Właśnie przyszedł komunikat z Instytutu Adama Mickiewicza, że od soboty będziemy mieli nowego obywatela. Nowego, ale dobrze nam tu znanego.

Cytuję ten komunikat:

„David Pountney odbierze akt nadania polskiego obywatelstwa z rąk wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, profesora Piotra Glińskiego. Uroczysta ceremonia odbędzie się 5 stycznia o godzinie 16.00 w siedzibie MKiDN.

Na mocy decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy angielski reżyser operowy David Pountney otrzymał polskie obywatelstwo. W 2013 roku artysta został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP za promocję polskiej kultury za granicą.
Reżyser związany m.in. z English National Opera, Wiener Staatsoper czy Bayerische Staatsoper w Monachium, a także dyrektor artystyczny Welsh National Opera po otrzymaniu polskiego obywatelstwa napisał krótkie oświadczenie:
„Z uwagi na moje bliskie związki z polską kulturą w życiu zawodowym jestem dumny z tego, że mój nowy paszport łączy mnie z krajem Wajnberga, Szymanowskiego i Moniuszki. Jestem także dumny, że tym samym pozostaję obywatelem Unii Europejskiej, której ideały gorąco popieram”.
David Pountney wielokrotnie wystawiał polskie opery, blisko współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza. W 2009 roku na festiwalu w Bregencji wystawił „Króla Rogera”. W 2015 roku, z okazji 50-lecia odbudowy Teatru Wielkiego w Warszawie zaprezentował nową interpretację „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki. Dzięki niemu wystawiono także dwie polskie opery, które nie doczekały się inscenizacji w czasach, w których powstały. W 2010 roku w Bregencji wyreżyserował napisaną w 1968 roku „Pasażerkę” Mieczysława Wajnberga z librettem opartym na powieści Zofii Posmysz.  Jako dyrektor artystyczny festiwalu Bregenzer Festpiele zaprezentował w roku 2014 „Kupca weneckiego” Andrzeja Czajkowskiego.
Reżyser zadebiutował w 1972 roku produkcją „Katii Kabanovej” na Wexford Festival. W latach 1975–1980 w Scottish Opera zrealizował cykl oper Janáčka. Wyreżyserował ponad 20 spektakli w English National Opera. Jest autorem inscenizacji do wielu nowo powstałych dzieł, m.in. prapremier trzech oper Sir Davida Maxwella Daviesa, do których napisał również libretta. Tłumaczy także libretta operowe na angielski z języka rosyjskiego, czeskiego, niemieckiego i włoskiego.
Reżyser stale współpracuje m.in. z: Wiener Staatsoper, Operą w Zurychu i Bregenzer Festspiele. Za zasługi w dziedzinie sztuki otrzymał tytuły Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego oraz Kawalera Orderu Sztuki i Literatury Republiki Francuskiej”.
Ciekawe, czy poza ucieczką przed brexitem coś się za tym kryje? W każdym razie witamy nowego Polaka 🙂