W sprawie Chopiejów

Dziś tylko przekazuję list rozesłany przez dyrektora artystycznego festiwalu.

Drodzy Państwo,

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że stajemy wobec konieczności dokonania zmian w organizacji tegorocznego Festiwalu Chopin i jego Europa. Pragniemy jednak zachować jego założenia i „uratować” większość z zaplanowanych koncertów. Zdajemy sobie sprawę, że część z nich możliwa będzie prawdopodobnie jedynie w formie streamingu – w ten sposób nasz Festiwal po raz pierwszy w tak szerokim zakresie zagości u Państwa w domach, a tym samym, paradoksalnie,  dostępny będzie dla znacznie większego grona odbiorców, niż zwykle. Mamy jednak wielką nadzieję, że przynajmniej na niektóre wydarzenia uda nam się zaprosić Państwa do sal koncertowych – na ten temat prowadzimy intensywne konsultacje z krajowymi służbami sanitarnymi oraz przedstawicielami władz, by móc ustalić w jakim zakresie i wedle jakich zasad, zapewniających bezpieczeństwo nas wszystkich, będzie to możliwe.

15 czerwca przedstawimy bliższe informacje na temat nowego kształtu organizacyjnego Festiwalu. Do tego czasu wstrzymujemy sprzedaż biletów, prosząc Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość.

Do Festiwalu pozostały jeszcze trzy miesiące. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna na świecie i u nas w kraju będzie się wyłącznie poprawiać i nic nie stanie już na przeszkodzie, by zrealizować 16. edycję Chopin i jego Europa w kształcie, jaki wypracujemy w najbliższych tygodniach. Niezależnie od wszelkich trudności i – jak wszystko na to wskazuje – nieco innej  formuły prezentacji większości koncertów, pragniemy, by było to – jak zawsze – nasze wielkie, wspólne, muzyczne święto. Wierzymy, że tak się stanie.                                                                                                      Stanisław Leszczyński                                                                                                Dyrektor Artystyczny