Sukces Anny Duczmal-Mróz

Poznańska dyrygentka wygrała właśnie międzynarodowy konkurs na dyrygenckie stypendium Taki Alsop Conducting Fellowship, którego inicjatorką jest znana kapelmistrzyni Marin Alsop.

Od 2003 r. maestra Alsop wspiera w ten sposób kobiety za dyrygenckim pulpitem. I jeśli dziś droga na czołowe światowe sceny jest dla pań z batutą trochę łatwiejsza niż kiedyś, to właśnie dzięki takim inicjatywom, dzięki którym mogą się szerzej wykazać. Oczywiście różnie układają się ludzkie losy i nie wszystkie laureatki robią wielką karierę, ale losy ich bardzo ciekawie się układają, o czym można się przekonać czytając życiorysy na stronie Taki Alsop. Są wśród nich nazwiska znane dziś szerzej (Kristina Canellakis – szefowa muzyczna LPO, Lidiya Yankovskaya – Chicago Opera Theater, a także znana i tutaj Alondra de la Parra). Są i polonica: tytuł Associate Fellow przypadł w 2015 r. Marzenie Diakun, w 2017 wyróżnienie honorowe otrzymała Barbara Dragan, a Associate Fellow – Marta Gardolińska – że pomogło to im w dalszych sukcesach, wydaje się oczywiste.

Anna Duczmal-Mróz jest pierwszą Polką z tytułem głównym – Fellow. I nie jest to jedyny tegoroczny sukces polskich dyrygentek: jedną z Associate Fellows została Anna Sułkowska-Migoń z Krakowa, dyrygentka-rezydentka Sinfonii Iuventus (a w poprzednim sezonie – Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze), prowadząca chór Ars Cameralis i jeszcze parę innych. A wciąż jest studentką krakowskiej Akademii – jest na roku dyplomowym w klasie Łukasza Borowicza. Zakwalifikowała się też do konkursu dla dyrygentek La Maestra w Paryżu, który będzie miał miejsce w marcu (nawiasem mówiąc, weźmie w nim udział jeszcze jedna Polka – Joanna Natalia Ślusarczyk z Katowic).

Wracając do Anny Duczmal-Mróz: przypomnę, że jest ona nie tylko córką Agnieszki Duczmal i drugą dyrygentką Amadeusa, ale prowadziła też różne orkiestry w kraju i za granicą. Z Amadeusem jednak współpracowała najczęściej i właśnie z tym zespołem nagrała m.in. świetne płyty z muzyką Wajnberga, o których pisałam tutaj.

Co łączy się dla niej z tym zaszczytnym wyróżnieniem? Będzie asystować Marin Alsop w latach 2022-24 podczas jej występów w różnych miastach Europy i Stanów Zjednoczonych, a w lipcu sama poprowadzi Chicago Symphony Orchestra w ramach prestiżowego Ravinia Festival.