Ochota na Hashtag

Dziś otwiera się nowa warszawska instytucja kultury. Przez najbliższe cztery lata willa na ul. Barskiej 29 będzie domem dla znanego nie tylko w naszym mieście Hashtag Ensemble. I dla muzyki nowej.

Przez cztery lata – bo zespół wygrał konkurs miejski; później będzie można się zwracać o przedłużenie. A miejsce jest ciekawe: to willa, którą zaprojektował i wybudował parę lat po II wojnie światowej Antoni Moniuszko, również postać bardzo interesująca. Hashtag Lab – bo tak muzycy nazywają swoją siedzibę – zajmuje część, która kiedyś stanowiła piwnicę willi – tam właśnie jest salka koncertowa na kilkadziesiąt miejsc – oraz dobudowaną pracownię z nietypowymi okienkami- świetlikami, teraz pełniącą funkcję miejsca na chill out; tu też będą odbywać się sobotnie warsztaty dla najmłodszych. Hashtag Ensemble bardzo stawia na pracę edukacyjną (zapraszając do współpracy portal meakultura.pl, pismo „Glissando” i festiwale Ad Libitum i Warszawska Jesień) i na kontakty lokalne – już został miło przyjęty przez burmistrzynię Ochoty.

Będą więc rozmaite warsztaty (nie tylko dla dzieci), koncerty (także gościnne, nie tylko muzyków z zespołu, np. swój czas będą mieli studenci UMFC z muzyką elektroniczną zrealizowaną w uczelnianym studiu), pokazy, ale będzie można tu sobie po prostu przyjść, posłuchać muzyki, napić się kawy. Przyjemne wnętrza pomalowane są na biało (osobiście przez muzyków!), parę ścian jest lustrzanych, co jest pozostałością po działającej tu wcześniej szkole tańca, ale ma to też tę zaletę, że optycznie powiększa przestrzeń. Zdjęcia można zobaczyć na fejsie Hashtag Ensemble: m.in. tutaj.

Na porannym śniadaniu prasowym przywitały nas trzy znakomite muzyczki, a zarazem współtwórczynie zespołu: flecistka Ania Karpowicz (laureatka Paszportu POLITYKI), dyrygentka Lilianna Krych (nominowana w tym roku) i altowiolistka Aleksandra Demowska-Madeyska, która zajmuje się też sprawami organizacyjnymi i finansowymi. Obecni byli przedstawiciele władz miasta: wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra i dyrektor Biura Kultury Artur Jóźwik. Ciekawe, że obejmując ten lokal Hashtag Ensemble staje się instytucją miejską, ale jest w tej dobrej sytuacji, że nikt mu nie może niczego narzucać – w tym, co robią, będą się nadal rządzić sami. I całe szczęście. Tym bardziej, że zespół jest kooperatywą, nie ma dyrektorów ani żadnych szefów, o wszystkim decyduje wspólnie. I tak ma pozostać. A programy poza siedzibą, łącznie z WarszeMuzik, oczywiście nadal będą się rozwijać.

Tutaj wydarzenia otwarcia (dziś i jutro).