Dawno nie było o Chopinie

Skoro zaczęliśmy ostatnio o fortepianach, to widać znak, że pora wrócić do tematu chopinowskiego. Zwłaszcza że zbliża się 1 marca, więc pojawiło się kilka prezentów urodzinowych, w tym multimedialny. Urodziny Chopina będą też obchodzone na różne sposoby.

Najpierw ten multimedialny. Nie ma jeszcze uruchomionych wszystkich funkcji, jak można tu przeczytać, strona ruszy na dobre w dzień urodzin. Ten serwis jest przede wszystkim dla pianistów-chopinistów i muzykologów-chopinologów, ale nawet obiektywnie rzecz biorąc sprawa jest fascynująca. Żaden inny kompozytor nie ma takiej strony, bo też i historie dzieł Chopina są skomplikowane: istnieją trzy wydania podstawowe, są rękopisy i jest między nimi wiele niezgodności. Niektóre wynikają z czystych przeoczeń (Chopinowi wiele razy zdarzało się nie wpisać krzyżyka czy bemola tam, gdzie jest potrzebny), inne z tego, że Chopin lubił czasem coś zmienić. Jest już stworzony przez prof. Johna Rinka CFEO (Chopin’s First Edition Online), ale dotyczy on tylko publikacji; mUltimate Chopin uwzględnia też rękopisy, jak również egzemplarze nut należące do uczniów Chopina z naniesionymi uwagami. Będzie można wszystko to porównywać, kompilować, zrobić z tego pdf i wydrukować. Fantastyczna sprawa. Na razie jest opracowane Impromptu As-dur; domyślam się, że robota przy tym jest żmudna, ale z czasem jakas rutyna się pojawi i będzie łatwiej. W tym roku planowane jest opracowanie Poloneza cis-moll, Ballady g-moll, Mazurków op. 24, Nokturnów op. 27, Walca As-dur op. 42 oraz Scherza h-moll. Pracują nad tym wspólnie Fundacja Wydania Narodowego oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

NIFC wypuszcza też na urodziny piękną publikację książkową – ta może zainteresować też historyków i varsavianistów. Fascynujący jest dział map: na fragmenty map z czasów chopinowskich z naniesionymi miejscami związanymi z kompozytorem i jego rodziną, nałożone są kalki ze współczesnym układem tych ulic, tzn. tego, co się z nich zachowało lub nie. Adresy są szczegółowo opisane przez Piotra Mysłakowskiego, autora książek o rodzinie Chopina. NIFC wydał też kolejne płyty: z serii czarnej (tym razem do gry na erardzie dała się namówić Magdalena Lisak), białej (utwory na cztery ręce i dwa fortepiany w wykonaniu Diny Yoffe i Daniela Vaimana), wreszcie dawno oczekiwane DVD z Ein deutsches Requiem Brahmsa pod Herreweghem – rejestrację pamiętnego koncertu w Kościele św. Krzyża. Koncert urodzinowy zaś powiązany jest w tym roku z Rokiem Lutosławskiego i, jak widzimy, bardzo atrakcyjny.

Ale to nie wszystko. W Centralnej Bibliotece Rolniczej będzie Chopinowskie urodziny obchodzić po raz kolejny Stowarzyszenie Smolna (tutaj pisała o tym „Gazeta Stołeczna”). A tu jeszcze jedna ciekawa inicjatywa urodzinowa, w dość nietypowych miejscach, która odbędzie się już po raz drugi. Zdrowie Fryca!