23 kwi Postinternet czy tylko internet? Niedzielny koncert na Musica Polonica Nova pod hasztagiem #post- miał ukazać próby w kierunku zwanym postinternetem. Co to właściwie znaczy?
22 kwi Od bajeczki do horroru Ernę Rosenstein zawsze warto przypominać, bo była to niezwykła osoba. Do jej tekstów, na jeden skład – zespół kameralny, dwie sopranistki, dwoje aktorów – zamówiono cztery miniopery wykonane na jednym koncercie.
20 kwi Orkiestra na początek #sieć – taki podtytuł ma rozpoczęta właśnie 31. Musica Polonica Nova pod nowym kierownictwem: wrocławskiego kompozytora Pawła Hendricha. Kolejne koncerty będą spełniać to hasło; dziś był dość zwyczajny koncert orkiestrowy.
17 kwi Teatr Lutosławskiego Witold Lutosławski nie napisał opery (choć podobno o tym przez jakiś czas myślał). Ale do lat 60. tworzył muzykę do spektakli teatralnych i słuchowisk radiowych. To bardzo ciekawy i zapomniany fragment jego twórczości.
15 kwi „Józia” i przyjaciele z Berlina Rzadko zdarza się w Warszawie pełna sala, i to koncertowa w FN, na koncercie kameralnym. Ale jak grają tacy muzycy, to nic dziwnego.
10 kwi Prokofiew dla dwojga Urocza płyta. Martha Argerich i Sergei Babayan grają transkrypcje baletowej i filmowej muzyki Prokofiewa na dwa fortepiany. Oboje w świetnej formie.
7 kwi Miła składanka w NOSPR Po raz drugi w Polsce, a po raz pierwszy w Katowicach odbyła się gala International Classical Music Awards – nagród przyznawanych przez międzynarodowe grono przedstawicieli pism muzycznych. Wyniki tutaj.
2 kwi Piękno jest nietrwałe Taka jest z grubsza wymowa ostatniego utworu wykonanego na zakończonym właśnie festiwalu Actus Humanus, po raz drugi w odsłonie Resurrectio.