Mały przewodnik świąteczny

Drodzy, spróbowałam zebrać razem trochę propozycji muzyki w sieci z polskich instytucji, które wciąż do mnie spływają w ramach akcji Zostań w domu. Proszę się częstować w miarę chęci.

Teatr Wielki-Opera Narodowa działa od pewnego czasu na fb i Instagramie. Są tam próby, operowe czytanki, autorskie cykle edukacyjne, wirtualne lekcje baletu, a nawet nauka włoskiego. Ponadto zabawny cykl Dyrygent sam w domu (Bassem Akiki). Na vod.teatrwielki.pl  udostępniane są spektakle. Tym razem dla dzieci w Poniedziałek Wielkanocny, 18 i 25 kwietnia o 18. – Śpiąca królewna.

Opera Krakowska codziennie w Wielki Tydzień o 18:30 pokazuje na swoim fb i YT recitale domowe muzyków orkiestrowych opery, programy bardzo zróżnicowane. W Wielką Sobotę o godz. 15 wrzuci tam chór Alleluja z Mesjasza Haendla w wykonaniu 14 solistów związanych z operą, siedzących w domu oczywiście. Plus ich osobiste życzenia świąteczne dla publiczności.

Opera na Zamku w Szczecinie również na swoim fb rozpoczęła emisję nagrań swoich artystów – fragmenty utworów wykonanych przez muzyków orkiestrowych i solistów, ćwiczenia prezentowane przez tancerzy.

Warszawska Opera Kameralna działa też na swoich fb i YT. Wprowadziła już wcześniej cykle Opera z fotela oraz dla dzieci Gdy opera drzwi otwiera. Teraz pojawi się nowy cykl: #operaOK (informacja na stronie WOK): zaplanowany na 10 części projekt premierowych video-instalacji barokowych i klasycznych oper, realizowanych w obecnym czasie izolacji przez artystów, którzy pozostając w domach, tworzą poszczególne elementy składowe inscenizacji (nagrania dźwiękowe, filmy, elementy scenografii). Projekt prowadzony całkowicie online, finalnie połączony dopiero podczas montażu. W Wielką Sobotę o godz. 19 – Monteverdi L’Orfeo.

Filharmonia Poznańska, która już od 20 marca zaprasza na piątkowe koncerty internetowe na swojej stronie,  w Wielki Piątek o godz. 15 odtworzy wykonanie Symfonii pieśni żałosnych Góreckiego z 1995 r., pod Andrzejem Boreyką i z Ewą Iżykowską (nagranie to ukazało się na płycie DUX).

Warner Music Poland donosi o domowych koncertach swoich artystów: Janusza Wawrowskiego oraz Aleksandra Dębicza. Można je śledzić na ich kanałach YT i fb.

A ponadto nie tylko w Gdańsku, ale i na fb grają carillony, też już od jakiegoś czasu. Tym razem w Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny o godz. 13., oba koncerty z Ratusza Głównego Miasta gra Monika Kaźmierczak.