29 wrz Polonica Juliette Gréco Czarna syrena nocy, jak nazywał zmarłą kilka dni temu legendę piosenki francuskiej nieodżałowany Lucjan Kydryński, miała w swojej karierze parę drobnych epizodów związanych z Polską, o których chyba nikt dotąd u nas nie wspomniał.
27 wrz Nie wierz w nic, co słyszysz …i w połowę tego, co widzisz – tak brzmiały ostatnie słowa zamykającego tegoroczną Warszawską Jesień utworu. Jakże aktualne.
24 wrz Dużo zdolnych kompozytorek We wtorek i środę na Warszawskiej Jesieni szczególnie zaznaczyły się młode polskie kompozytorki. Jest ich coraz więcej, część tworzy już zwartą grupę.
21 wrz Fortepian „Pianisty” Gabinetowy, brązowy steinway z 1940 r. Władysław Szpilman przywiózł go z Ziem Zachodnich i grywał na nim w domu do końca życia.
20 wrz Muzyka uzupełnia mowę Pandemiczne koncerty – bez przerwy – mają tę zaletę, że można je znakomicie zakomponować. A Kwadrofonik to potrafi.
19 wrz Pandemiczna Jesień Warszawska Jesień jest chyba jedynym festiwalem, który rozpoczyna się hymnem. Bywały już różne jego wersje, ale takiej jeszcze nie.
18 wrz Jak gdyby nigdy nic Zupełnie jak w normalnym sezonie: premiera baletowa, orkiestra w kanale, dwie przerwy, hostessy z czekoladkami, w bufetach wino się leje. Jedyna nowość: siedzimy co drugie miejsce, w maskach.
16 wrz Muzyk bardzo poważny Zmarły wczoraj Jan Krenz od ponad dekady już żył w osobności, na emeryturze, więc młodzi go właściwie nie znają, a starsi mogli trochę zapomnieć. Tymczasem była to postać wielka.
15 wrz Po 185 dniach przerwy Tylu dni milczenia Opery Narodowej doliczył się dyrektor Waldemar Dąbrowski. Dziś kierownictwo teatru opowiadało o rozpoczynającym się sezonie.
12 wrz Nietypowa inauguracja Tego jeszcze nie było: żeby sezon w Operze Narodowej inaugurował nie tylko śpiewak niezwiązany z nią na co dzień, ale i orkiestra z zupełnie innej opery.