Wirtualny Auksodrone

Zamiast trzech intensywnych dni w Tychach, które przypadają w tym roku tylko wykonawcom festiwalowym, dla nas są tylko transmisje (lub retransmisje), za to przez więcej dni. Dziś radiowa Dwójka, w eterze i na swoim fb, zaserwowała dwa koncerty.

Zwykle jest na tym festiwalu kilka różnych wątków, w tym warsztaty – z tego nurtu trzeba było zrezygnować. Pozostały trzy: poza prawykonaniem kolejnego dzieła Aleksandra Nowaka i Szczepana Twardocha – jazzowy oraz Penderecki 2.0. Ten ostatni cykl trzech koncertów jest hołdem dla zmarłego w marcu kompozytora, ale trochę zmienił kształt. Dzisiejszy wieczór miał być przypomnieniem dawnego projektu Penderecki vs. Greenwood. Pomyśleć, że od pierwszej jego prezentacji we wrocławskiej Hali Stulecia minęło 9 lat. Jednak trzeba było dokonać w programie zmiany – z powodu pandemicznego ograniczenia składu wykonawców nie można było wykonać Trenu ani Polimorfii Pendereckiego (pierwszy z tych utworów jest na 52 instrumenty, drugi na 48), trzeba było je zamienić na dzieła o mniejszym składzie. Stanęło na Chaconne z Polskiego Requiem oraz Sinfoniettę nr 2. Analogicznie trzeba było dopasować Greenwooda, więc nie znalazł się w programie utwór bezpośrednio do awangardowego Pendereckiego nawiązujący – Popcorn Superhet Receiver. Zamiast niego wykonano Setting Up Arrows – krótki kameralny utwór z 2014 r., a także suitę z filmu Aż poleje się krew. Cały więc koncert był raczej romantyzujący, bardzo się zatem różnił od pierwowzoru. Za to wykonanie, jak to zwykle w przypadku AUKSO bywa, było perfekcyjne. Na razie można jeszcze to obejrzeć, ale zdaje się, że później nie będzie dostępne.

Podobnie z wcześniejszym, jazzowym koncertem z udziałem Tria Marcina Wasilewskiego oraz saksofonisty Radosława Nowickiego. Aranżacji kilku utworów Wasilewskiego z różnych jego płyt, w tym najnowszej, na skład z AUKSO, dokonał Michał Tokaj. Choć w wersji oryginalnej już są znakomite i niczego im nie brakuje, to ze smyczkami nabierają pewnej głębi i ciepła. Świetna muzyka na jesień.

Cykl Penderecki 2.0 zostanie z nami jeszcze przez weekend – w sobotę o 22. z AUKSO wystąpi Pianohooligan, a w niedzielę o tej samej porze – Skalpel. A na retransmisje pozostałych koncertów jeszcze troszkę poczekamy.