Dziesięciolatki

W ten przestępny dzień Hashtag Ensemble w swojej siedzibie, czyli Hashtag Lab na Ochocie, rozpoczęło obchody 10. urodzin, a zarazem pierwszej rocznicy zacumowania w tym miejscu.

Oczywiście te rocznice nie przypadają 29 lutego, bo ani rok 2014, ani 2023 nie był przestępny. Ale datę tego koncertu łatwo było zapamiętać (choć muzycznie kojarzy się ona tylko z urodzinami Rossiniego).

Przez ten rok warszawska muzyczna kooperatywa rozkręciła dużo rzeczy: koncerty własne, gościnne, ale przede wszystkim liczne programy edukacyjne. Zarówno koncerty dla dzieci (pod nazwą ĄSąBąble), jak warsztaty dla młodszych (wyższe klasy podstawówki) i troszkę starszych (studenci) wykonawców muzyki współczesnej – paru uczestników jednego z tych projektów, Akademii PRO, wzięło udział w dzisiejszym koncercie.

Program, jak zapowiedziała flecistka Ania Karpowicz, zespół wykonał wcześniej w listopadzie w Bukareszcie i Cluj-Napoca w ramach międzynarodowego festiwalu muzyki współczesnej Meridian – stąd obecność utworów zarówno polskich, jak rumuńskich kompozytorów. Jednak – jak stwierdzili muzycy – ten program pasuje do jubileuszu, ponieważ są to „różne spojrzenia (…) na negocjacje człowieka z czasem” – a jubileusze też takimi negocjacjami są. Ja bym dodała tutaj, że polega to na szczególnej roli rytmu, którym ten czas jest odmierzany – rytmu nie zawsze regularnego, ale wyrazistego. Choć były też utwory eksponujące jednocześnie niebanalne brzmienia, jak Still in the Middle of Happening Pawła Malinowskiego (od którego zespół pożyczył tytuł, aby zatytułować cały koncert). Ciekawym pomysłem był Dance with my Breath Agnieszki Stulgińskiej, który ma się wywodzić z szalonych tańców na ludowych zabawach – szmery wydawane przez instrumenty miały przypominać przyspieszony oddech, muzyczne dźwięki nie niosły żadnych aluzji melodycznych, co najwyżej rytmiczne. Pełna regularność i zgrzebne dźwięki – to maszynistyczna Mechanofaktura Artura Zagajewskiego, z tytułem pożyczonym od międzywojennego malarza konstruktywisty i abstrakcjonisty Henryka Berlewiego.

Po koncercie był jubileuszowy torcik, a muzycy rozdali publiczności kartki z kodem QR, który prowadzi tutaj.