30 sty OAB w Trondheim Nie wszystko jest dla mnie jasne w projekcie Wielokulturowość nie działa? zorganizowanym przez Stowarzyszenie im. Beethovena i Trondheim Symphony Orchestra. Ale było warto choćby po to, by pomóc Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej, która wspaniale zaprezentowała się właśnie w Trondheim.
28 sty Lisztowskie polonica Polonicum na płycie jest właściwie tak naprawdę jedno, ale dodatkowym są polscy wykonawcy. Gdyby mi jej nie przysłali, nie zauważyłabym być może tej ciekawej pozycji w szerokiej ofercie Naxosu.
25 sty Realistyczny Holender Tak, jest już coś takiego jak celowa opozycja do Regietheater. W dziedzinie wagnerowskiej bastionem jest festiwal w austriackim Wels, któremu Teatr Wielki w Łodzi zawdzięcza Holendra tułacza.
22 sty Ostateczny koniec Polskich Nagrań No i stało się: w poniedziałek Polskie Nagrania postawione w stan upadłości zostaną zapewne sprzedane. W konkurencji stają: Warner Music oraz poznański biznesmen, który zakupił już… twierdzę Modlin. Może też jeszcze się ze sobą dogadają.
20 sty Muzyczno-malarskie niepokoje Trwającą od września w Muzeum Chopina wystawę Niepokój i poszukiwanie. Polscy i norwescy twórcy czasów przełomów można jeszcze oglądać do 22 lutego. A bardzo warto. Ja obejrzałam dopiero teraz.
16 sty Pogoda i melancholia Piękny – i pięknie skomponowany – był pierwszy w tym roku koncert Sinfonii Varsovii w sali Muzeum Historii Żydów Polskich.
14 sty They are the champions W tym roku, z tą pulą nominowanych do muzycznego Paszportu „Polityki”, właściwie byłabym zadowolona z każdego wyboru. Ale tylko Kwadrofonik był w stanie w takim stylu wystąpić po otrzymaniu nagrody.
12 sty Sarabanda z wystrzałami Termin recitalu Piotra Anderszewskiego zbiegł się nieszczęśliwie z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mimo iż koncert rozpoczął się wcześniej, o 18., wystrzały „światełka do nieba” nałożyły się akurat na najcichszą część VI Suity angielskiej d-moll Bacha.
10 sty Marionetkowy seraj Wbrew temu, co dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej zapowiadał tutaj, dwa kolejne, po wcześniowych spektaklach dwa kolejne odbyły się również w siedzibie WOK, a i kwietniowe (również dwa) mają się tu odbyć.
10 sty Wunder instrumentator Od czyjej muzyki mógł się zacząć pierwszy abonamentowy koncert w FN w tym roku? Od Chopina oczywiście. W wykonaniu jednej z głośnych postaci poprzedniego konkursu.