31 sty Jeszcze jeden Zygmunt Mamy sezon na „polskie” opery – po Gismondzie Leonarda Vinciego wystawiono właśnie w ramach Opera Rara Sigismonda Gioachina Rossiniego, a w pobliżu kolejne premiery.
29 sty Pożegnanie z Północą Nie wiem, jak w innych krajach, ale w Polsce parę pokoleń młodzieży wychowało się na bohaterskich opowieściach o zdobywaniu Północy, więc mamy do tej tematyki szczególny stosunek.
27 sty Quo vadis, zorzo polarna? Festiwal w Tromsø znajduje się w tej chwili na zakręcie. Odbywa się w tym roku już po raz 33, ale bardzo się po drodze zmieniał.
26 sty Plenerowy koncert w mrozie Czy wyobrażacie sobie imprezę muzyczną na wolnym powietrzu przy -10 stopniach, trwającą godzinę? Byłam dziś na takiej.
26 sty Norweskie melanże Nordlysfestival, na którym właśnie jestem w północnonorweskim mieście Tromsø, jest mieszanką wszelkich gatunków muzycznych. To ciekawe podejście i chyba typowe dla tutejszego muzykowania.
19 sty Ciekawy eksperyment w FN Z przyjemnością słuchało się naszych muzyków grających na co dzień inne rzeczy w innym stylu, a tym razem próbujących wczuć się w historycznego Bacha.
17 sty Jeszcze więcej oper w kinie Tym razem na pokazywanie oper na dużym ekranie zdecydowała się sieć Cinema City. Ciekawe, czy się uda dłużej serię utrzymać.
12 sty Oddźwięki trzech światów Seria koncertowa Sinfonii Varsovii Oddźwięki – nowa muzyka polska służy ukazywaniu utworów współczesnych w szerszym kontekście. Tym razem rzeczywiście dość szerokim.
11 sty „Casanova” bez Casanovy Dzieło Ludomira Różyckiego, wykonane właśnie w wersji koncertowej w Filharmonii Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza, chwilami przypomina raczej operetkę niż operę, więc w sam raz nadawało się na karnawał.
5 sty Fugi z Kołymy Skończył się Rok Wajnberga, ale jest wiele innych odkryć w muzyce XX wieku, wieku potwornych totalitaryzmów, wykluczających także kompozytorów. Dziś tych twórców odkrywa się na nowo.