Fryc na ekranie

Byłam dziś na spotkaniu w TVP, zorganizowanym przez nowego pełnomocnika telewizora do spraw Roku Chopinowskiego. Co prawda w tym samym czasie odbywało się posiedzenie nowego zarządu z nowym prezesem, a Lech Nowicki jest tym pełnomocnikiem od półtora tygodnia, więc trzeba teraz trzymać kciuki za to, żeby co najmniej to, co zapowiedział, ostało się po zawianiu nowych wiatrów. Bo zdaje się, że telewizja zrozumiała, że naprawdę warto coś zrobić z taką okazją, by w telewizji publicznej pojawiało się coś, co nie dość, że z pewnością należy do misji, to jeszcze jest ważne nie tylko dla naszego kraju.

Rzucę więc parę zapowiedzi, jakie dziś padły. 7 stycznia w Filharmonii Narodowej na tamtejszej oficjalnej inauguracji Roku Chopinowskiego będzie grał Lang Lang z orkiestrą FN pod batutą dyr. Wita i ten koncert będzie transmitowany przez TVP2. Przed koncertem będzie jeszcze wywiad z pianistą, na który Monika Richardson jedzie do Berlina 30 grudnia. Już 5 i 6 stycznia będzie emitowany na tej samej antenie w sześciu odcinkach – takie podgrzewanie atmosfery (po transmisji cały wywiad pokaże jeszcze TVP Kultura).

Wcześniej jeszcze TVP1 przywita Rok Chopinowski 1 stycznia relacją ze spotkania chopinologów i ministra Zdrojewskiego w Żelazowej Woli, które ma się odbyć w sylwestra; młodziutki pianista z Kanady Jan Lisiecki, znany publiczności festiwalu CHiJE, zagra walc „minutowy”. Szkoda, że nie będzie z tego bezpośredniej transmisji – ma go grać w realu o północy – ale za późno telewizji i NIFC się o tym wydarzeniu zgadało.

Cofam się jeszcze w czasie, żeby zaanonsować Święta z Chopinem także w Jedynce: w Wigilię w kościele w Brochowie – miejscu ślubu rodziców Chopina i chrztu jego samego – kolędy będą śpiewać aktorzy (m.in. Stenka, Foremniak, Kinga Preis, Artur Żmijewski). A już od 29 listopada Jedynka emituje co tydzień program Chopin 2010.pl w formie rozmów w studiu, prowadzonych przez młodą chopinolożkę Maritę Alban Juarez (dobry czas antenowy – niedziele 11.30) i przeplecionych felietonami filmowymi. Marita pracuje w NIFC, jest też wokalistką jazzową, a jaką jest prezenterką, miałam okazję zobaczyć tylko przez parę minut, bo nie widziałam jeszcze tych programów, a teraz nie mam czasu obejrzeć w całości (ale Wy możecie) tego, co jest tutaj, czyli poprzednich wydań programu.

W Internecie ma też ruszyć 7 stycznia strona Chopin.tvp.pl – będą tam materiały z archiwum TVP, których nigdzie indziej nie można obejrzeć, oraz programy nagrywane na bieżąco. Będzie kalendarium obchodów rocznicowych, internetowy konkurs z wiedzy o Chopinie, transmisje live z koncertów jubileuszowych i różne różności.

TVP Kultura też oczywiście się włączy, już od 1 stycznia, kiedy pokaże w cyklu Klasyka baletu Kirowa fragment Chopinianów. Z pewnością będzie też  uczestniczyć w licznych wydarzeniach z Konkursem Chopinowskim na czele, ale jeszcze nie do końca wiadomo, w jakiej formie. TVP Historia zaś także 1 stycznia pokaże film Fryderyk Chopin – Romantyzm wygnańców, o życiu Chopina na tle Wielkiej Emigracji, oraz program Chopin, jakiego nie znamy – pianista i pedagog, zawierający dyskusję i muzykę. Program ten będzie też powtórzony w lutym w TVP Kultura.

Największą, jak na razie, atrakcją wydaje się transmisja (1 marca, TVP1) Nadzwyczajnego Koncertu Urodzinowego w Operze Narodowej – przypomnę, że będą grać Martha Argerich, Dang Thai Son i Yundi Li.

—–

Ten wpis, Moi Drodzy, jest wpisem czterechsetnym. Ostatnio gęsto wstawiałam wpisy, żeby zdążyć z tym jubileuszem przed wyjazdem, bo kto wie, jak to tam będzie, choć chcę wziąć maluszka – to są Włochy, inne kontakty, a przejściówki nie mam (ale tam podobno można kupić). Mam jednak nadzieję, że życzenia świąteczne będę mogła już stamtąd złożyć – w końcu to jeszcze parę dni. W razie co bateria naładowana.

No to zdrowie tych, co to wszystko wytrzymują! 😀

Jutro rano w drogę.